WAŻNE!
Jesteś tutaj:   

Uchwała Nr LI/311/2018

UCHWAŁA NR LI/311/2018
RADY GMINY KRZYKOSY
z dnia 17 października 2018 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) oraz art. 20 ust. 1 i art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945) Rada Gminy Krzykosy, po stwierdzeniu, że zmiana planu miejscowego nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Krzykosy, uchwala, co następuje:

§ 1.1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy.
2. Zmiana planu obejmuje dwa obszary o łącznej powierzchni ok. 5,75 ha (działka nr ewid. 28/2 o powierzchni 4,69 ha oraz działka nr ewid. 40 o powierzchni 1,06 ha), zlokalizowane w powiecie średzkim (wielkopolskim), w gminie Krzykosy, w obrębie geodezyjnym Garby.
3. Granicę obszarów objętych zmianą planu przedstawiono na rysunku zmiany planu, o którym mowa w § 2 pkt 1.

§ 2. Integralnymi częściami uchwały są:
1) rysunek zmiany planu w skali 1:2000, zatytułowany „Zamiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy" – stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;
2) rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu zmiany planu – stanowiące załącznik nr 2 do niniejszej uchwały;
3) rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie realizacji, zapisanych w zmianie planu, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych – stanowiące załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

Dział I
Przepisy ogólne

§ 3. Zakres ustaleń zmiany planu wynika z uchwały Nr X/50/2015 Rady Gminy Krzykosy z dnia 24 września 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy.

§ 4. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) zmianie planu należy przez to rozumieć ustalenia niniejszej uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej;
2) przeznaczeniu terenu należy przez to rozumieć funkcję podstawową, określoną dla danego terenu;
3) funkcji terenu należy przez to rozumieć synonim przeznaczenia terenu;
4) terenie należy przez to rozumieć tereny wyznaczone na rysunku zmiany planu, dla których określono przeznaczenie oraz które wyznaczono na rysunku zmiany planu liniami rozgraniczającymi;
5) pasie ochronnym – należy przez to rozumieć pas terenu położony między górnym bezpiecznym obrzeżem wyrobiska a linią ograniczającą teren chroniony od strony wyrobiska, jak pokazano na rysunku zmiany planu;
6) pasie zagrożenia – należy przez to rozumieć pas terenu położony między tymczasowym górnym obrzeżem a bezpiecznym górnym obrzeżem wyrobiska – jak pokazano na rysunku zmiany planu;
7) bezpiecznym górnym obrzeżu – należy przez to rozumieć zbocze wyrobiska o spadku łagodnym, zbliżonym do naturalnego, którego ukształtowanie w maksymalny sposób ograniczać będzie możliwość osunięcia się mas ziemnych zbocza, jak pokazano na rysunku zmiany planu;
8) tymczasowym górnym obrzeżu – należy przez to rozumieć zbocze wyrobiska o stromym spadku, jak pokazano na rysunku zmiany planu;
9) uciążliwości dla środowiska – należy przez to rozumieć zjawiska fizyczne lub stany powodujące przekroczenie standardów jakości środowiska określonych w przepisach odrębnych.

Dział II
Przepisy szczegółowe

Rozdział 1
Przeznaczenie terenów
oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu
lub różnych zasadach zagospodarowania

§ 5.1. Ustala się tereny o podstawowym przeznaczeniu:
1) pas ochronny, oznaczony na rysunku zmiany planu symbolami 1PG1 i 1PG2;
2) obszar górniczy, oznaczony na rysunku zmiany planu symbolami 2PG1 i 2PG2;
2. Tereny oznaczone symbolami 1PG1, 1PG2, 2PG1 i 2PG2 stanowią docelowy teren górniczy w rozumieniu przepisów odrębnych.

§ 6. Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, określonych w niniejszej uchwale, stanowią linie ciągłe pokazane na rysunku zmiany planu.

Rozdział 2
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego

§ 7. Ustala się zachowanie zasad kształtowania ładu przestrzennego, w tym w szczególności zapisów Rozdziału 6.

§ 8. Ustala się obowiązek zabezpieczenia terenu objętego zmianą planu na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

Rozdział 3
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego

§ 9. Na obszarach objętych zmianą planu ustala się obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednio przygotowane miejsca do zbierania odpadów, na warunkach określonych w przepisach prawa.

§ 10. Uciążliwości dla środowiska wywołane prowadzeniem robót górniczych, a powodowane np. przez hałas, wibracje i inne, nie powinny przekraczać norm określonych w przepisach odrębnych.

Rozdział 4
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków
oraz dóbr kultury współczesnej

§ 11.1. W przypadku natrafienia w trakcie prowadzenia prac ziemnych na przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem, należy postąpić w sposób określony w przepisach odrębnych.
2. Na terenach archeologicznych stref ochrony konserwatorskiej AZP 58-31/16 i AZP 58-31/27 ustala się wymóg prowadzenia badań archeologicznych w trakcie prowadzenia prac ziemnych.

Rozdział 5
Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych

§ 12. Na obszarach objętym zmianą planu nie występują przestrzenie publiczne w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Rozdział 6
Zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu

§ 13. Z zastrzeżeniem § 14 na terenach 2PG1 i 2PG2 ustala się realizację kopali kruszywa naturalnego, wyposażonej w budowle i urządzenia niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

§ 14.1. W ramach terenu 2PG1 i 2PG2 ustala się wydzielenie odpowiednio zabezpieczonych miejsc, w ramach których dopuszcza się realizację:
1) budowli i urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kopalni kruszywa naturalnego, przy czym wysokość budowli nie może przekraczać 8,0 m;
2) miejsc do zbierania odpadów, realizowanych zgodnie z przepisami odrębnymi;
3) zbiornika bezodpływowego;
4) miejsca składowania urobku z wyrobiska górniczego;
o powierzchni wynikającej z faktycznych potrzeb.
2. Dopuszcza się możliwość zmiany lokalizacji miejsc, o których mowa w ust. 1 pod warunkiem dokonania rekultywacji terenu, z którego będzie ono przenoszone.

§ 15. Dla budowli, o których mowa w § 13 uchwały, ustala się kształtowanie zabudowy zgodnie z faktycznymi potrzebami, w oparciu o przepisy odrębne.

Rozdział 7
Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią oraz obszarów osuwania się mas ziemnych

§ 16. Na terenach 1PG1 i 1PG2 ustala się pas ochronny, zgodnie z rysunkiem zmiany planu.

§ 17. W granicach terenów 1PG1 i 1PG2 dopuszcza się realizację dojazdu do docelowych obszarów górniczych, oznaczonych symbolami 2PG1 i 2PG2 oraz dopuszcza się realizację elementów zabezpieczenia docelowego terenu i obszaru górniczego, o których mowa w §8.

§ 18. W granicach terenów 2PG1 i 2PG2 ustala się prowadzenie robót górniczych.

§ 19.1. Z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się realizację wyrobiska górniczego o parametrach spełniających wymogi bezpieczeństwa, w tym w szczególności o bezpiecznych górnych obrzeżach wyrobiska.
2. Dopuszcza się realizację wyrobiska górniczego posiadającego tymczasowe górne obrzeża, pod warunkiem, że:
1) na całej długości tymczasowego górnego obrzeża zachowany będzie pas zagrożenia, o szerokości równej minimum połowie szerokości pasa ochronnego w miejscu zetknięcia;
2) w obszarze pasa zagrożenia dopuszcza się wyłącznie prowadzenie prac związanych z wykonaniem zbocza bezpiecznego oraz z eksploatacją wyrobiska.

§ 20. Tereny objęte zmianą planu położone są w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 150 Pradolina Warszawa-Berlin oraz w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 143 Subzbiornik Inowrocław-Gniezno – nakazuje się zabezpieczanie miejsc eksploatacji kruszywa przed przenikaniem zanieczyszczeń do gruntu i wód podziemnych.

§ 21. Tereny w granicach zmiany planu obejmuje koncesja PGNiG S.A. w Warszawie, na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego „Kórnik-Środa" nr 32/96/p z dnia 19.07.1996 r. – ważna do 19.07.2021 r.

§ 22. W granicach terenów oznaczonych na rysunku zmiany planu symbolami 1PG1 i 2PG1 znajduje się istniejący obszar i teren górniczy.

Rozdział 8
Szczegółowe zasady i warunki scalania
i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym

Nie ustala się.

Rozdział 9
Szczególne warunki zagospodarowania terenów
oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy

§ 23. Z zastrzeżeniem § 17 ustala się zakaz zabudowy w granicach terenów 1PG1 i 1PG2.

§ 24. W granicach terenów objętych zmianą planu znajdują się udokumentowane złoża kruszywa naturalnego „Garby ŁJB" na działce nr ewid. 28/2 i „Garby ŁJB III" na działce nr ewid. 40.

Rozdział 10
Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji
i infrastruktury technicznej

§ 25. Obsługę komunikacyjną terenów objętych zmianą planu ustala się z wykorzystaniem istniejących dróg publicznych, przebiegających poza granicami zmiany planu miejscowego.

§ 26.1. Ustala się korzystanie z infrastruktury technicznej istniejącej na terenach objętych zmianą planu, jak i poza jego granicami.
2. Dopuszcza się rozbudowę, remont i przebudowę istniejących oraz realizację nowych urządzeń infrastruktury technicznej, na zasadach określonych w zmianie planu i w przepisach odrębnych.
3. Ustala się, że zaopatrzenie w poszczególne elementy infrastruktury technicznej odbywać się będzie na następujących warunkach:
1) ścieki bytowe: w zależności od potrzeb, zastosować przenośne systemy sanitarne;
2) ścieki przemysłowe: w zależności od potrzeb, zastosować lokalną sieć z odstojnikami i separatorami chroniącymi wody gruntowe i gleby przed zanieczyszczeniem;
3) wody opadowe lub roztopowe: ustala się odprowadzanie do gruntu w sposób niezorganizowany;
3) energia elektryczna: z wykorzystaniem istniejących i projektowanych urządzeń elektroenergetycznych;
4) woda przeznaczona do spożycia przez ludzi oraz do celów przeciwpożarowych i produkcyjnych: z sieci wodociągowej, z wykorzystaniem istniejących i projektowanych komunalnych urządzeń zaopatrzenia w wodę lub z innych źródeł, określonych w przepisach szczegółowych;
5) inne elementy uzbrojenia: na warunkach określonych w przepisach odrębnych.

Rozdział 11
Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania
i użytkowania terenów

Nie ustala się

Rozdział 12
Ustalenia dotyczące obszarów rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej,
a także obszarów wymagających przekształceń lub rekultywacji

§ 27. Po zakończeniu wykonywania robót górniczych polegających na likwidacji wyrobisk górniczych ustala się rolniczy lub wodny kierunek rekultywacji terenów objętych zmianą planu.

§ 28.1. W celu rekultywacji wyrobisk górniczych ustala się wykorzystanie w pierwszej kolejności urobku powstałego w wyniku prowadzenia robót górniczych na terenach 2PG1 i 2PG2.
2. W celu rekultywacji wyrobisk górniczych dopuszcza się stosowanie mas ziemnych nie pochodzących z robót górniczych prowadzonych na terenach 2PG1 i 2PG2.

Rozdział 13
Stawki procentowe

§ 29. Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 ) w wysokości 15%.

Dział III
Przepisy końcowe.

§ 30. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzykosy.

§ 31. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy
(-) Krzysztof Jankowiak     


 

Załączniki:
Portable Document Format Załącznik Nr 1 [pdf]
Portable Document Format Załącznik Nr 2 [pdf]
Portable Document Format Załącznik Nr 3 [pdf]



Uzasadnienie
do Uchwały nr LI/311/2018
Rady Gminy Krzykosy
z dnia 17 października 2018 r.

w sprawie: uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy

1. Zakres ustaleń zmiany planu miejscowego wynika z uchwały Nr X/50/2015 Rady Gminy Krzykosy z dnia 24 września 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy.
2. Zmiana planu obejmuje dwa obszary o łącznej powierzchni ok. 5,75 ha (działka nr ewid. 28/2 o powierzchni 4,69 ha oraz działka nr ewid. 40 o powierzchni 1,06 ha), zlokalizowane w powiecie średzkim (wielkopolskim), w gminie Krzykosy, w obrębie geodezyjnym Garby.
3. Zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.), została przeprowadzona procedura sporządzania zmiany miejscowego planu, przewidziana w art. 17.
4. Stosownie do art. 17 pkt 1 ww. ustawy, ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu ukazało się w „Gazecie Średzkiej" w dniu 19.11.2015 r., a obwieszczenie zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Krzykosy, w dniu 19.11.2015 r. oraz na stronie internetowej tut. Urzędu.
5. Stosownie do art. 17 pkt 2 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pismami znak PL.6722.P.B.Z.2.2016 z dnia 14.10.2016 r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zostały zawiadomione instytucje oraz organy właściwe do uzgadniania i opiniowania.
6. Uzgodniono zakres i stopień szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu, pismo znak PL.6722.P.B.Z.3.2016 z dnia 14.10.2016 i z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wielkopolskiej, pismo znak PL.6722.P.B.Z.3.2016 z dnia 24.10.2016 r.
7. Zgodnie z art. 17 pkt 4 sporządzono projekt miejscowego planu zagospodarowania wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uwzględniając ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Krzykosy, a także sporządzono prognozę skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu z uwzględnieniem art. 36 ustawy. Projekt zmiany planu miejscowego nie narusza ustaleń studium.
8. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:
a) uwzględnia wymagania ładu przestrzennego oraz walory architektoniczne i krajobrazowe,
b) uwzględnia wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych,
c) uwzględnia wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej,
d) uwzględnia wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób niepełnosprawnych,
e) uwzględnia walory ekonomiczne przestrzeni ustalając zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, a także powierzchnię biologicznie czynną,
f) uwzględnia prawo własności do nieruchomości,
g) nie wyznacza obszarów przeznaczonych do funkcjonowania istniejących i planowanych obiektów i urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa,
h) uwzględnia potrzeby interesu publicznego poprzez określenie wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych,
i) uwzględnia potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej,
j) został sporządzony przy zapewnieniu udziału społeczeństwa, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej,
k) został sporządzony przy zachowaniu jawności i przejrzystości procedur planistycznych,
l) uwzględnia potrzebę zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości wody, do celów zaopatrzenia ludności.
9. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przy sporządzaniu projektu zmiany miejscowego planu uwzględniony został interes publiczny oraz interesy prywatne, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne. Projekt zmiany planu miejscowego sporządzony został w celu dopuszczenia wydobycia kruszywa naturalnego ze złoża.
10. Projekt zmiany planu miejscowego przewiduje sytuowanie nowej zabudowy przy uwzględnieniu wymagań ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz walorami ekonomicznymi przestrzeni.
11. Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporządzony został zgodnie z wynikami analizy aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Krzykosy i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
12. Zgodnie z prognozą skutków finansowych, sporządzoną na podstawie art. 17 pkt 5) ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym realizacja ustaleń zmiany planu nie wpłynie negatywnie na budżet gminy.
13. Na podstawie art. 17 pkt 6 lit. a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Wójt Gminy Krzykosy uzyskał opinie do przedstawionych w projekcie zmiany miejscowego planu rozwiązań, od właściwych organów i instytucji.
14. Na podstawie art. 17 pkt 6 lit. b ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Wójt Gminy Krzykosy uzgodnił projekt zmiany miejscowego planu z właściwymi organami i instytucjami.
15. Wyłożenie do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko – nastąpiło w dniach od 20.07.2018 r. do 10.08.2018 r.. Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu ww. projektu miejscowego planu, ukazało się w „Gazecie Średzkiej" w dniu 12.07.2018 r. oraz na stronie internetowej Urzędu, a obwieszczenie zostało wywieszone na tablicy Urzędu Gminy Krzykosy, w dniu od 12.07.2018 r.
16. W dniu 06.08.2018 r. odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
17. W ustawowym terminie, tj. 14 dni po wyłożeniu – do dnia 28.08.2018 r. nie wpłynęły żadne uwagi do projektu zmiany miejscowego planu.
18. Wobec dopełnienia procedury przewidzianej ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przedłożono Radzie Gminy Krzykosy projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie geodezyjnym Garby, gmina Krzykosy.
19. W związku z powyższym przyjęcie uchwały jest uzasadnione.

Przewodniczący Rady Gminy
(-) Krzysztof Jankowiak