WAŻNE!
Jesteś tutaj:   

Uchwała Nr XV/151/2020

Uchwała Nr XV/151/2020

UCHWAŁA NR XV/151/2020
RADY GMINY KRZYKOSY
z dnia 25 marca 2020 r.

w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

    Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 122 z późn. zm.). Rada Gminy Krzykosy uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2020 rok, stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzykosy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący      
Rady Gminy         
(-) Krzysztof Jankowiak

Załączniki

Ikona PDF Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Krzykosy, powiat średzki [208 KB]

Uzasadnienie

UZASADNIENIE
do Uchwały Nr XV/151/2020
Rady Gminy Krzykosy
z dnia 25 marca 2020 r.

w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

    Wymóg zapewnienia opieki nad zwierzętami bezdomnymi jest zawarty w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 122 z późn. zm.). oraz ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 z późn. zm.).
    „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę".
    Program ma zastosowanie do zwierząt bezdomnych, a więc tych zwierząt domowych lub gospodarskich, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały oraz do kotów wolno żyjących.
    Gmina Krzykosy prowadząc opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, jednocześnie podejmuje działania zapobiegające ich bezdomności. Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są:

  • niekontrolowane rozmnażanie,
  • porzucanie zwierząt przez właścicieli,
  • ucieczki zwierząt,
  • łatwość pozyskiwania zwierząt (nawet przez osoby młodociane, w tym niezdolne samodzielnie zaopiekować sie zwierzęciem)
  • panujące mody na dane rasy zwierząt,
  • brak edukacji i wiedzy mieszkańców w zakresie metod zapobiegania bezdomności, (ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji).


    Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy (na podstawie Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 z późn. zm.)).
    Art. 11a ust.1 wymienionej ustawy nakłada na radę gminy obowiązek określenia corocznie w drodze uchwały, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
    Wymogi programu zawiera art.11a ust. 2 i 5 ustawy i przedmiotowy projekt je spełnia.
    Projekt programu w myśl art. 11a ust.7 był przedstawiony do zaopiniowania właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy.
    Opiniujący wyrazili pozytywną opinię o projekcie programu lub nie wydali opinii w terminie 21 dni od otrzymania projektu uchwały, co jest równoznaczne z akceptacją przedstawionego programu..

    Z przytoczonych względów podjecie uchwały jest uzasadnione.