WAŻNE!
Jesteś tutaj:   

Uchwała Nr XXI/205/2020

UCHWAŁA NR XXI/205/2020

UCHWAŁA NR XXI/205/2020
RADY GMINY KRZYKOSY
z dnia 16 grudnia 2020 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293, 471, 782, 1086 i 1378) Rada Gminy Krzykosy, po stwierdzeniu że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Krzykosy, uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy.
2. Planem miejscowym obejmuje się obszar o łącznej powierzchni około 7,77 ha, zlokalizowany w powiecie średzkim (wielkopolskim), w gminie Krzykosy, w obrębie geodezyjnym Sulęcinek, w rejonie ul. Zacisze.
3. Granice obszaru objętego planem przedstawiono na rysunku planu, o którym mowa w § pkt 1.

§ 2. Integralnymi częściami uchwały są:
1) rysunek planu, zatytułowany "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy", opracowany w skali 1:1000 - stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;
2) rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu - stanowiące załącznik nr 2 do niniejszej uchwały;
3) rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych - stanowiące załącznik nr 3 do niniejszej uchwały;
4) zbiór danych przestrzennych - stanowiący załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.

DZIAŁ I.
Przepisy ogólne

§ 3. Zakres ustaleń planu miejscowego wynika z uchwały Nr V/54/2019 Rady Gminy Krzykosy z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy.

§ 4. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie - należy przez to rozumieć ustalenia niniejszej uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej;
2) przeznaczeniu terenu - należy przez to rozumieć funkcję podstawową, określoną dla danego terenu;
3) funkcji terenu - należy przez to rozumieć synonim przeznaczenia terenu;
4) terenie - należy przez to rozumieć obszar wyznaczony na rysunku planu, dla którego określono przeznaczenie oraz który wyznaczono na rysunku planu liniami rozgraniczającymi;
5) należy przez to rozumieć wysokość liczoną od powierzchni posadzki parteru do najwyższego punktu konstrukcyjnego dachu;
6) wskaźniku powierzchni zabudowy - należy przez to rozumieć stosunek procentowy powierzchni zajętej przez budynki (mierzonej po zewnętrznym obrysie murów lub obudowy ścian przyziemia, a w przypadku nadwieszeń, podcieni z podporami i przejazdów, po obrysie wyższych kondygnacji tychże budynków i obiektów kubaturowych) do powierzchni działki budowlanej;
7) powierzchni całkowitej zabudowy – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich kondygnacji budynków lokalizowanych na działce budowlanej;
8) nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linie pokazane na rysunku planu, które określają najmniejszą odległość od granicy działki, w jakiej można sytuować frontową elewację budynku, bez uwzględniania takich elementów budynku jak schody zewnętrzne, okapy, gzymsy i detale architektoniczne;
9) urządzeniach infrastruktury technicznej – należy przez to rozumieć zlokalizowane pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią przewody lub urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe i telekomunikacyjne, z wyłączeniem przyłączy do budynków.

§ 5. 1. Do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaliczają się następujące oznaczenia graficzne, wskazane na rysunku planu miejscowego, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały:
1) granica obszaru objętego planem;
2) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania;
3) nieprzekraczalne linie zabudowy;
4) tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej;
5) teren urządzeń infrastruktury technicznej;
6) teren drogi publicznej o klasie drogi dojazdowej;
7) tereny dróg wewnętrznych.
2. Pozostałe oznaczenia graficzne, wkreślone na załączniku nr 1, o którym mowa wyżej, stanowią treść informacyjną.

DZIAŁ II.
Przepisy szczegółowe
Rozdział 1.

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadachzagospodarowania

§ 6. Na obszarze planu ustala się tereny o podstawowym przeznaczeniu:
1) tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej, oznaczone na rysunku planu symbolami 1MN/U, 2MN/U, 3MN/U i 4MN/U;
2) teren urządzeń infrastruktury technicznej, oznaczony na rysunku planu symbolem TT;
3) teren drogi publicznej o klasie drogi dojazdowej, oznaczony na rysunku planu symbolem KDD;
4) tereny dróg wewnętrznych, oznaczone na rysunku planu symbolami 1KDW, 2KDW, 3KDW, 4KDW i 5KDW.
§ 7. Linię rozgraniczającą tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, określonych w niniejszej uchwale, stanowi linia ciągła pokazana na rysunku planu.

Rozdział 2.
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego

§ 8. Zakazuje się lokalizowania ogrodzeń wyższych niż 2,2 m.
§ 9. Zakazuje się lokalizacji tablic i urządzeń reklamowych z wyjątkiem szyldów.
§ 10. Dopuszcza się lokalizację szyldów na elewacja budynków na wysokości kondygnacji parteru lub na ogrodzeniach.
§ 11. Ustala się maksymalną powierzchnię ekspozycji szyldu wynoszącą do 1,5 m.
§ 12. Ustala się nakaz wykańczania elewacji budynków z wykorzystaniem materiałów w kolorach stonowanych, pastelowych, przy czym zakazuje się stosowania kolorów jaskrawych.

Rozdział 3.
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu

§ 13. Zakazuje się lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, przy czym zakaz nie dotyczy urządzeń infrastruktury technicznej oraz inwestycji celu publicznego.

§ 14. 1. Na obszarze objętym planem ustala się selektywne gromadzenie warstwy humusowej i mineralnej pochodzących z wykopów ziemnych, powstałych w wyniku realizacji zapisów planu.
2. Dopuszcza się zagospodarowanie nadmiaru mas ziemnych, powstałych w wyniku realizacji zamierzeń planu, poza obszarem objętym niniejszą uchwałą, zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 15. Na obszarze objętym planem ustala się obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednio przygotowane miejsca do zbierania odpadów, na warunkach określonych w przepisach odrębnych.

§ 16. Działalność prowadzona na obszarze objętym planem nie może powodować uciążliwości dla środowiska, polegających na przekraczaniu standardów jakości środowiska, określonych w przepisach odrębnych oraz na wykraczaniu poza granice nieruchomości, do której inwestor posiada tytuł prawny.

§ 17. Dla terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się zachowanie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, jak dla terenów mieszkaniowo-usługowych, określonych w przepisach odrębnych.

Rozdział 4.
Zasady kształtowania krajobrazu

§ 18. 1. Ustala się strefy ochronne, w których:
1) budynki należy lokalizować w odległości co najmniej 7,0 m od osi linii napowietrznych SN;
2) budynki należy lokalizować w odległości co najmniej 3,5 m od osi linii napowietrznych nn-0,4 kV;
3) budynki należy lokalizować w odległości co najmniej 0,25 m od osi linii kablowych SN i nn-0,4 kV;
4) zakazuje się dokonywania nowych nasadzeń zieleni o wysokości docelowej powyżej 2,0 m w pasie stref ochronnych, o których mowa w punktach 1-3.
2. Ustala się zachowanie stref kontrolowanych gazociągów zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 19. Ustala się nakaz realizowania nowych liniowych urządzeń infrastruktury technicznej w formie urządzeń podziemnych.

Rozdział 5.
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, w tym krajobrazów kulturowych, oraz dóbr kultury współczesnej

§ 20. 1. Ze względu na lokalizację części terenu objętego planem w strefie ochrony stanowiska archeologicznego nr AZP 58-31/48, ustala się obowiązek prowadzenia badań archeologicznych podczas inwestycji związanych z zagospodarowaniem i zabudowaniem przedmiotowych terenów a wymagających prac ziemnych innych niż prace polegające na uprawie roli.
2. W uzasadnionym przypadku ustala się nakaz wstrzymania prac ziemnych oraz nakaz przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych.
3. Inwestor winien uzyskać pozwolenie na badania archeologiczne przed otrzymaniem pozwolenia na budowę.

Rozdział 6.
Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznej

§ 21. W granicach objętych planem nie występują przestrzenie publiczne w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Rozdział 7.
Zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu

§ 22. Na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej (1MN/U, 2MN/U, 3MN/U i 4MN/U):
1) ustala się realizację budynków mieszkalnych lub usługowych lub budynków mieszkalno-usługowych;
2) dopuszcza się realizację budynków pełniących wyłącznie jedną funkcję oraz budynków o funkcji mieszanej, w dowolnych proporcjach;
3) dopuszcza się realizację budynków garażowych lub gospodarczych oraz budynków łączących ww. funkcje;
4) dopuszcza się realizację urządzeń infrastruktury technicznej.

§ 23. Dla budynków mieszkalnych i usługowych oraz mieszkalno-usługowych, realizowanych na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowe ustala się zachowanie następujących parametrów:
1) wysokość zabudowy do dwóch kondygnacji nadziemnych i maksymalnie 10,5 m;
2) dopuszcza się realizację poddasza nieużytkowego;
3) dopuszcza się realizację jednej kondygnacji podziemnej;
4) ustala się poziom posadzki parteru nie wyższy niż 0,50 m nad powierzchnią terenu przed głównym wejściem do budynku;
5) dachy strome, o kącie nachylenia połaci dachowych od 12º do 45º, przy czym dopuszcza się realizację lukarn dachowych o innym kącie nachylenia niż wyżej określone, o ile będzie to podyktowane wymogami konstrukcji lub względami funkcjonalnymi pomieszczeń.

§ 24. Dla budynków garażowych lub gospodarczych oraz łączących ww. funkcje, realizowanych na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się zachowanie następujących parametrów:
1) wysokość zabudowy do jednej kondygnacji nadziemnej i maksymalnie 6,0 m;
2) zakazuje się realizacji kondygnacji podziemnej;
3) ustala się poziom posadzki parteru nie wyższy niż 0,30 m nad powierzchnią terenu przed głównym wejściem do budynku;
4) dachy strome, o kącie nachylenia połaci dachowych od 12º do 45º.

§ 25. Dla działki budowlanej na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się:
1) minimalny wskaźnik intensywności zabudowy wynoszący 0,10;
2) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy wynoszący 1,05.

§ 26. Dla działki budowlanej na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się:
1) minimalny wskaźnik powierzchni zabudowy wynoszący 10%;
2) maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy wynoszący 35%.

§ 27. Dla działki budowlanej na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej wynoszący 45%.

§ 28. 1. Na terenie urządzeń infrastruktury technicznej, oznaczonym na rysunku planu symbolem TT, ustala się realizację urządzeń infrastruktury technicznej.
2. Dopuszcza się obsadzenie terenu zielenią niską lub średniowysoką, w sposób niekolidujący z przeznaczeniem podstawowym oraz zgodny z ustaleniami zmiany planu.
3. Dopuszcza się realizację budowli związanych z funkcją podstawową terenu, niezbędnych dla jej prawidłowej realizacji – o wysokości do 5,0 m.

§ 29. Ustala się zachowanie nieprzekraczalnych linii zabudowy – zgodnie z rysunkiem planu.

§ 30. 1. Dla terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się obowiązek zapewnienia
1) min. 2 miejsc postojowych w granicach działki budowlanej dla samochodów osobowych na każdy lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym oraz min. 2 miejsc postojowych dla samochodów osobowych na każde rozpoczęte 50 m2 powierzchni usługowej wydzielonej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,
2) min. 3 miejsc postojowych dla samochodów osobowych na każde rozpoczęte 100 m2 powierzchni usługowej w budynku usługowym,
3) min. 2 miejsc postojowych w granicach działki budowlanej dla samochodów osobowych na każdy lokal mieszkalny oraz min. 3 miejsc postojowych dla samochodów osobowych na każde rozpoczęte 100 m2 powierzchni usługowej w budynku mieszkaniowo-usługowym,
4) bilansu miejsc postojowych można wliczyć 1 miejsce postojowe zrealizowane w garażu.
2. Ustala się obowiązek realizacji utwardzonych miejsc postojowych, o parametrach zgodnych przepisami odrębnymi, oraz realizację miejsc przeznaczonych na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową – w zależności od potrzeb, w sposób zgodny z przepisami odrębnymi.

§ 31. Na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się powierzchnię nowych działek budowlanych nie mniejszą niż 800 m2.

Rozdział 8.
Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, na podstawie odrębnych przepisów, terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, obszarów osuwania się mas ziemnych, krajobrazów priorytetowych określonych w audycie krajobrazowym oraz w planach zagospodarowania przestrzennego województwa

§ 32. Teren objęty planem obejmuje koncesja nr 32/96/p z dnia 19 lipca 1996 r. na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie "Kórnik-Środa" ważna do dnia 19 lipca 2024 r.

Rozdział 9.
Szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym dopuszcza się przeprowadzanie scaleń i podziałów nieruchomości na następujących warunkach:

§ 33. 1. Dla każdej działki powstałej w wyniku scalania i podziału nieruchomości na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej ustala się nakaz zachowania następujących warunków:
1) powierzchnia nowopowstałej działki nie mniejsza niż 800 m2;
2) minimalna szerokość frontu nowopowstałej działki nie mniejsza niż 18,0 m;
3) granice podziałów prowadzić możliwie pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego w stosunku do terenu pasa drogi, z której realizowany będzie dostęp komunikacyjny.
2. Parametry określone w ust. 1 nie dotyczą wydzielania ewentualnych działek służących lokalizacji urządzeń infrastruktury technicznej – w takim wypadku o parametrach nowo wydzielanej działki decydować będą względy techniczne i użytkowe.
3. Parametr minimalnej szerokości frontu nie dotyczy działek położonych na zakończeniach dróg.
4. Dopuszcza się scalenie i podział terenów objętych zmianą planu zgodnie z liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania.

Rozdział 10.
Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy

§ 34. Wszelkie projektowane obiekty budowlane o wysokości powyżej 50,0 m n.p.t. należy każdorazowo zgłaszać jednostkom odpowiedzialnym za lotnictwo wojskowe przed wydaniem pozwolenia na budowę.

§ 35. W granicach terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej dopuszcza się sytuowanie budynków garażowych lub gospodarczych oraz budynków łączących ww. funkcje w odległości 1,5 m od granic sąsiednich działek budowlanych lub bezpośrednio w tych granicach z zachowaniem przepisów szczegółowych.

§ 36. Dopuszcza się zachowanie budynków istniejących na obszarze objętym planem oraz ich rozbudowę, przebudowę, nadbudowę, odbudowę, remonty i zmianę sposobu użytkowania na zasadach określonych w planie i w przepisach odrębnych.

§ 37. Dopuszcza się odbudowę budynków istniejących na obszarze objętym planem przy zachowaniu istniejących gabarytów i sposobu ich usytuowania.

Rozdział 11.
Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej

§ 38. Obsługę komunikacyjną ustala się z istniejących dróg publicznych i wewnętrznych oraz z projektowanych dróg wewnętrznych i publicznych.

§ 39. Na terenie drogi publicznej o klasie drogi dojazdowej, oznaczonym na rysunku planu symbolem KDD zagospodarowanie terenu należy kształtować zgodnie z ustaleniami planu oraz z przepisami odrębnymi:
1) szerokość w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu;
2) dopuszcza się realizację uzbrojenia terenu,
3) dopuszcza się realizację zjazdów.

§ 40. Na terenach dróg wewnętrznych, oznaczonych na rysunku planu symbolami KDW:
1) ustala się szerokość w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu;
2) dopuszcza się realizację uzbrojenia terenu;
3) dopuszcza się realizację zjazdów.

§ 41. 1. Ustala się korzystanie z elementów infrastruktury technicznej istniejącej na obszarze objętym planem oraz poza granicami planu.
2. Dopuszcza się rozbudowę, remont i przebudowę istniejących oraz realizację nowych urządzeń infrastruktury technicznej w granicach obszaru objętego planem w zależności od rzeczywistych potrzeb, przy zachowaniu ustaleń planu dla poszczególnych terenów oraz ustaleń przepisów odrębnych.
3. Ustala się, że zaopatrzenie w poszczególne elementy infrastruktury technicznej odbywać się będzie na następujących warunkach:
1) ścieki bytowe i przemysłowe:
a) docelowo do sieci kanalizacji sanitarnej,
b) do czasu realizacji kanalizacji sanitarnej dopuszcza się odprowadzanie ścieków bytowych do szczelnych zbiorników bezodpływowych;
2) wody opadowe lub roztopowe:
a) docelowo do sieci kanalizacji deszczowej,
b) do czasu realizacji kanalizacji deszczowej dopuszcza się zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych z powierzchni dachów w ramach działki bezpośrednio w grunt, poprzez rozsączenie lub w inny sposób,
c) zakazuje się powierzchniowego odprowadzania wód opadowych lub roztopowych poza granice nieruchomości,
d) wody opadowe lub roztopowe z powierzchni, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi substancjami chemicznymi, należy zneutralizować przed ich odprowadzeniem;
3) woda przeznaczona do spożycia przez ludzi oraz do celów przeciwpożarowych i produkcyjnych: z sieci wodociągowej, z wykorzystaniem istniejących i projektowanych komunalnych urządzeń zaopatrzenia w wodę;
4) energia elektryczna: z wykorzystaniem urządzeń elektroenergetycznych istniejących i projektowanych na obszarze planu oraz poza jego granicami, na warunkach określonych przez dysponenta sieci;
5) ciepło: przy ogrzewaniu budynków zastosować niskoemisyjne źródła energii (np. gaz, olej opałowy); dopuszcza się wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, zgodnie z przepisami odrębnymi;
6) ciepło do celów technologicznych: zastosować niskoemisyjne źródła energii (np. gaz, olej opałowy); dopuszcza się wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, zgodnie z przepisami odrębnymi;
7) inne elementy uzbrojenia: na warunkach określonych w przepisach odrębnych.

Rozdział 12.
Stawki procentowe

§ 42. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 293 z późn. zm.), w wysokości 10%.

DZIAŁ III.
Przepisy końcowe

§ 43. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzykosy.
§ 44. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Załączniki

Ikona PDF Załącznik Nr 1 - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy [6,86 MB]
Ikona JPG 
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy [11,5 MB]
Ikona PDF Załącznik Nr 2 - Rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu [123 KB]
Ikona PDF Załącznik Nr 3 - Rozstrzygnięcie Rady Gminy Krzykosy o sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych [124 KB]

Uzasadnienie

UZASADNIENIE
DO UCHWAŁY NR XXI/205/2020
RADY GMINY KRZYKOSY
Z DNIA 16 GRUDNIA 2020 R.

1. Zakres ustaleń planu miejscowego wynika z uchwały Nr V/54/2019 Rady Gminy Krzykosy z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy.
2. Planem miejscowym objęto obszar o powierzchni ok. 7,77 ha, zlokalizowany w powiecie średzkim (wielkopolskim), w gminie Krzykosy, w obrębie geodezyjnym Sulęcinek, w rejonie ul. Zacisze.
3. Zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 293 z późn. zm.), została przeprowadzona procedura sporządzania miejscowego planu, przewidziana w art. 17.
4. Stosownie do art. 17 pkt 1 ww. ustawy, ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu ukazało się w gazecie Gazeta Średzka w dniu 18 kwietnia 2019 r. a obwieszczenie zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Krzykosy, w dniach od 15 kwietnia 2019 r. do 31 maja 2019 r. oraz na stronie internetowej tut. Urzędu.
5. Stosownie do art. 17 pkt 2 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pismami znak PL.6722.Z.1.4.2019 z dnia 16.05.2019 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zostały zawiadomione instytucje oraz organy właściwe do uzgadniania i opiniowania.
6. Uzgodniono zakres i stopień szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu, pismo znak WOOIII. 411.190.2019.MM.1 z dnia 13.06.2019 r. i z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wielkopolskiej, pismo znak ON.NS-52-2-3/19 z dnia 06.06.2019 r.
7. Zgodnie z art. 17 pkt 4 sporządzono projekt miejscowego planu zagospodarowania wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uwzględniając ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Krzykosy, a także sporządzono prognozę skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu z uwzględnieniem art. 36 ustawy. Projekt planu miejscowego nie narusza ustaleń studium.
8. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:
a) uwzględnia wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury oraz walory architektoniczne i krajobrazowe - plan miejscowy stanowi modyfikację zapisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
b) uwzględnia wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych – plan miejscowy stanowi modyfikację zapisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym nie wyznaczono gruntów rolnych i leśnych,
c) w zakresie wymagań dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej – uwzględniono wymogi ochrony stanowiska archeologicznego, zgodnie z wytycznymi Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabyków,
d) uwzględnia wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób niepełnosprawnych,
e) uwzględnia walory ekonomiczne przestrzeni,
f) uwzględnia prawo własności,
g) w zakresie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa – nie dotyczy,
h) uwzględnia potrzeby interesu publicznego,
i) uwzględnia potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej – dopuszcza realizację tejże infrastruktury na określonych zasadach,
j) został sporządzony przy zapewnieniu udziału społeczeństwa, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej,
k) został sporządzony przy zachowaniu jawności i przejrzystości procedur planistycznych,
l) w zakresie potrzeby zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości wody, do celów zaopatrzenia ludności.
9. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przy sporządzaniu projektu miejscowego planu uwzględniony został interes publiczny oraz interesy prywatne, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
10. W odniesieniu do art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 293 z późn. zm.) stwierdza się, że plan miejscowy przewiduje sytuowanie nowej zabudowy wyłącznie w obszarze, który w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego był przeznaczony do zabudowy - mając na uwadze powyższe, procedowany plan miejscowy nie spowodował wyznaczenia nowych terenów przeznaczonych pod zabudowę.
11. Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporządzony został zgodnie z wynikami analizy aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Krzykosy i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przyjętym uchwałą Nr ......... Rady Gminy Krzykosy w sprawie ............ z dnia .......... .
12. Zgodnie z prognozą skutków finansowych, sporządzoną na podstawie art. 17 pkt 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym realizacja ustaleń planu nie wpłynie negatywnie na budżet gminy.
13. Na podstawie art. 17 pkt 6 lit. a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Wójt Gminy Krzykosy uzyskał opinie do przedstawionych w projekcie miejscowego planu rozwiązań, od właściwych organów i instytucji.
14. Na podstawie art. 17 pkt 6 lit. b ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Wójt Gminy Krzykosy uzgodnił projekt miejscowego planu z właściwymi organami i instytucjami.
15. Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko – nastąpiło w dniach od 9 października 2020 r. do 2 listopada 2020 r. Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu ww. projektu miejscowego planu, ukazało się w gazecie Gazeta Średzka w dniu 1 października 2020 r. oraz na stronie internetowej Urzędu, a obwieszczenie zostało wywieszone na tablicy Urzędu Gminy Krzykosy, w dniach od 1 października 2020 r. do 27 listopada 2020 r.
16. W dniu 30 października 2020 r. odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W toku dyskusji publicznej nie złożono żadnych uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
17. W ustawowym terminie, tj. 14 dni po wyłożeniu – do dnia 17 listopada 2020 r. – nie wpłynęła żadna uwaga w przedmiotowej sprawie.
18. Wobec dopełnienia procedury przewidzianej ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przedłożono Radzie Gminy Krzykosy projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie ul. Zacisze, obręb geodezyjny Sulęcinek, gmina Krzykosy.
19. W związku z powyższym przyjęcie uchwały jest uzasadnione.