WAŻNE!

Zapytania i odpowiedzi nr 3

Wykonawcy biorący udział w postępowaniu

 

Dotyczy: przetargu nieograniczonego pn.: ,,Rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków w Sulęcinku, gmina Krzykosy"

 

Odpowiedzi na zapytania do treści SIWZ i modyfikacja treści SIWZ.

 

Zamawiający, Gmina Krzykosy, informuje iż do w/w postępowania zostały złożone pytania. W związku z tym zgodnie z art. 38 ust. 1 i 4 ustawy z 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U.z 2013 poz.907 z późn. zm.)

Pytania i odpowiedzi od nr I do nr IV zostały przesłane Wykonawcom i umieszczone na stronie BIP Gminy Krzykosy.

Pytania i odpowiedzi od nr V do nr XIV zostały przesłane Wykonawcom i umieszczone na stronie BIP Gminy Krzykosy.

 

XVII. W dniu 17 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

1. Proszę o wyjaśnienie co Zamawiający rozumie przez zamówienie o charakterze i złożoności porównywalnej z zakresem przedmiotu przetargu. Definicja użyta w złączniku Oświadczeniu - Tabeli dotyczącej zrealizowanych robót.

2.Prosimyo wskazanie czy punkt 1.1.1 przywołany w rozdziale V punkt 1 SIWZ jest podany omyłkowo, jeżeli nie to gdzie się znajduje.

Proszę o podanie i wyjaśnienie jego treści.

Jednocześnie prosimy o zmianę warunku w zakresie posiadania wiedzy i doświadczenia w rozdziale V ,w punkcie 1,ppkt a.

z co najmniej 3 robót budowlanych polegających na budowie lub przebudowie oczyszczalni ścieków na:

co najmniej 2 roboty budowlane polegające na budowie lub przebudowie oczyszczalni ścieków. Uważam ,że Państwa żądania w tym zakresie są zbyt wygórowane ,zawężają krąg odbiorców zamówienia ,naruszając przy tym zasady uczciwej konkurencji.

Nadmieniamy ,że posiadamy dwie referencje spełniające Państwa żądanie dotyczące warunku wiedzy i doświadczenia.

Realizując dwie rozbudowy oczyszczalni ścieków w ciągu 5 lat, w zakresie jak obiekt objęty procedurą przetargową lub większym, samodzielnie bez podwykonawców, posiadamy doświadczenie ,które w pełni pozwoli na realizację przedmiotowego zadania.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 17 lutego 2015r. PYTANIE:

Ad. 1) Należy rozumieć budowę lub przebudowę oczyszczalni ścieków o przepustowości min. 600m3/d ponieważ wykazanie trzech oczyszczalni stanowi warunek udziału w postępowaniu.

 

Ad. 2) Punkt 1.1.1 przywołany w rozdziale V punkt 1 SIWZ jest podany omyłkowo, prawidłowe brzmienie ,,1" W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenia publicznego, opisany sposób dokonania oceny warunku może być spełniony przez Wykonawców łącznie.

 

XVIII. W dniu 17 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

1.     STWiOR dla branży sanitarnej i elektrycznej (brak w zamieszczonej dokumentacji).

2.     Projektu sieci wodociągowej, kanalizacji i wentylacji dla budynku socjalno - technicznego.

3.     Projektu sieci technologicznej wraz z profilami podłużnymi.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 17 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Ad. 1) Inwestor zamieścił kompletne projekty branży elektrycznej i AKPiA na stronie Zamawiającego, dokumentacja zawiera kompletne rysunki lecz z błędną numeracją.

Ad. 2) W ramach przedmiotowego zadania nie są do wykonania sieć wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i wentylacji dla budynku socjalno-technicznego lecz wewnętrzne instalacje wody zimnej i cwu, kanalizacji sanitarnej i wentylacja grawitacyjna.

Rysunki wewnętrznych instalacji wody zimnej i cwu, kanalizacji sanitarnej dla budynku socjalno-technicznego oraz wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń pokazano
na rys. nr 22, 23 i 24 w branży sanitarnej i technologicznej pod uzgodnieniem PPSSE SANEPID w Środzie Wlkp. Zamawiający załącza dodatkowo rysunki z ostatecznymi zmianami naniesionymi na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej z SANEPIDEM w Środzie Wlkp. - rys. nr 22, 23 i 24.

Ad. 3) w projekcie budowlanym branży sanitarnej i technologicznej zawarto podstawowe profile, które mają decydujący wpływ na przepływ hydrauliczny ścieków przez urządzenia oczyszczalni ścieków, są to:

ü  Schemat technologiczny połączeń poszczególnych obiektów oczyszczalni ścieków został pokazany na rys. nr 4

ü  Profil podłużny przez urządzenia oczyszczalni ścieków          - rys. nr 46

ü  Profil podłużny kanalizacji deszczowej na terenie oczyszczalni ścieków - rys. nr 47

Firma specjalizująca się w budowie typowych oczyszczalni ścieków systemu A2O nie powinna mieć problemów z prawidłowym połączeń obiektów.

 

XIX. W dniu 17 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

1. Wnosimy o zmianę sposobu naliczenia kar umownych - wnioskujemy, aby kary były naliczone za zwłokę w realizacji konkretnego etapu lub całości zadania (czyli w przypadku, gdy za przesunięcie terminu realizacji odpowiedzialność ponosi wykonawca), a nie za opóźnienie (czyli w przypadku, gdy przesunięcie terminu wynika z różnych przyczyn, także tych niezależnych od wykonawcy).

 

W związku z powyższym proponujemy następujące brzmienie paragrafu 10:

1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne:

1) za zwłokę w wykonaniu poszczególnych etapów przedmiotu Umowy w wysokości 0,2% wynagrodzenia, o których mowa w § 5 ust. 1 umowy, za każdy dzień opóźnienia

2) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze końcowym lub częściowym, w wysokości 0,2% wynagrodzenia za przedmiot umowy objęty odbiorem,

3) z tytułu odstąpienia od Umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego,

4) w przypadku wystąpienia wad nie dających się usunąć a umożliwiających eksploatację wykonywanego obiektu, Zamawiający pomniejszy należne Wykonawcy wynagrodzenie o kwotę w wysokości trzykrotnej wartości wady. Wartość wady oszacowana będzie przez strony Umowy, a w przypadku sporu przez rzeczoznawcę budowlanego. Koszt ekspertyzy obciąża Wykonawcę.

5) Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w przypadku wstrzymania robót bez zgody Zamawiającego na okres dłuższy niż 21 dni w wysokości 0,2% wynagrodzenia określonego w § 5 ust. 1 Umowy za każdy następny dzień.

2. Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne z tytułu:

Odstąpienia od Umowy przez Zamawiającego - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego. Kary nie obowiązują, jeżeli odstąpienie od Umowy nastąpi z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, w razie zwłoki w zapłacie wynagrodzenia przez Zamawiającego, Wykonawcy przysługują odsetki w ustawowej wysokości.

3. Zamawiają zastrzega sobie prawo do odszkodowania do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody i utraconych korzyści.

 

2. Prosimy o potwierdzenie, że pozycje w Przedmiarze robót Dział 15.11.2 oraz Dział 15.12 obejmują ten sam zakres sieci rurociągu sprężonego powietrza oraz że powyższy zakres robót należy wykonać zgodnie z Rysunkiem nr 3 - Projektu budowalnego branży sanitarnej, w związku z tym pozycje 430 znajdująca się w dziale nr 15.12 należy wykreślić z kosztorysu.

 

3. Proszę o wskazanie miejsca w którym należy uwzględnić koszty wykonania powyższych robót wykończeniowych dla budynku gospodarki osadowej, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót - ogrzewanie pomieszczania rys. 30, wentylacja grawitacyjno-mechaniczna rys. 46.

 

4. Czy zmawiający dopuszcza zmianę grubości ścianek rurociągów technologicznych wykonanych z stali kwasoodpornej. Niniejszym pragniemy zwrócić uwagę, że zaprojektowane grubości ścianek są nienormatywne, trudnodostępne oraz wydłużają czas realizacji prac montażowych. Zazwyczaj dla powyższych rurociągów stosuje się ścianki o grubości 3mm.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 17 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Ad. 1) Zamawiający podtrzymuje dotychczasowy zapis SIWZ. W przypadku bowiem opóźnienia z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, będzie on mógł po ich wykazaniu uwolnić się od odpowiedzialności. Nie zachodzi potrzeba żadnego potwierdzenia, bowiem zastrzeżona kara umowna dotyczy wyłącznie sytuacji gdy przerwa trwa dłużej niż 21 dni i nie uzyskała akceptacji zamawiającego. Zgoda zamawiającego na przerwę dłuższą niż 21 dni nawet w przypadkach niezależnych od Wykonawcy przy terminie umownym do 30 listopada 2015r. jest konieczna.

Ad. 2) Pozycja 15.11.2 - dotyczy rurociągów sprężonego powietrza doziemnych układanych pod powierzchnią terenu i wykonanych z rur polietylenowych, natomiast pozycja 15.12 dotyczy rurociągów sprężonego powietrza z rur stalowych k.o. Ø108/5,0mm; wykonywanych wewnątrz reaktorów biologicznych (piony zasilające ruszty napowietrzające oraz rurociągi sprężonego powietrza wewnątrz stanowiska dmuchaw).

W związku z powyższym żadna pozycja przedmiaru nie jest zbędna i żadnej pozycji nie należy usuwać.

Ad. 3) Koszty wykonania robót wykończeniowych dla budynku gospodarki osadowej nie ujęte w przedmiarze robót tj. ogrzewanie pomieszczeń wg. rys. nr 30, wentylację grawitacyjno-mechaniczną - rys. nr 46, należy ująć w koszcie ciągu technologicznego prasy taśmowej do odwadniania i higienizacji osadu w poz. nr 333. Zamawiający podkreśla, że załączony przedmiar robót stanowi jedynie narzędzie pomocnicze przy uchwyceniu skali wielkości wartości robót, jednak w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, wykonawca przystępujący do postępowania przetargowego, powinien przewidzieć wszystkie roboty niezbędne do wykonania przedmiotowego zadania, a ich koszt w przypadku braku jakiejś pozycji w załączonym przedmiarze robót, powinien koszt tych prac równomiernie rozłożyć w pozostałych pozycjach.

Ad. 4) Zamawiający wyraża zgodę na zmianę grubości ścianek rurociągów technologicznych ze stali kwasoodpornej na 3,0mm.

XX. W dniu 18 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

  1. W trakcie przygotowywania oferty nasze duże wątpliwości wzbudził dobór mieszadeł w reaktorach biologicznych. W oparciu o wieloletnią praktykę projektową, wykonawczą i eksploatacyjną w porozumieniu z dostawcami tego typu urządzeń potwierdziliśmy nieprawidłowość ich doboru. Prosimy o wskazanie jaki sposób postępowania w przypadku zgłoszenia omyłek w dokumentacji projektowej przewiduje Zamawiający. Czy w przypadku potwierdzonej konieczności wykonania zmian w przedmiocie zamówienia Wykonawca będzie miał prawo do wystąpienia o dodatkowe wynagrodzenie? Kto ponosi odpowiedzialność za efekt ekologiczny pracy oczyszczalni w przypadku wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentacją projektową i zgłoszenia w niej błędów przez Wykonawcę? Wycena przez naszą firmę prawidłowo dobranych mieszadeł spowoduje wzrost ceny, a tym samym nasza oferta nie będzie porównywalna z ofertami innych firm.
  2. W udostępnionej dokumentacji przetargowej brak jest Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót w branży sanitarnej, elektrycznej i AKPiA. Zgodnie z §1 ust. 3 pkt. e wzoru umowy STWIORB stanowi opis przedmiotu zamówienia i jest podstawą do jego wykonania. Prosimy o uzupełnienie przedmiotu zamówienia o niezbędne dokumenty.
  3. W dokumentacji projektowej brak jest profili wysokościowych rurociągów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, odcieki ze składowiska osadu, woda nadosadowa z zagęszczaczy osadu. Przebieg tych rurociągów nie został również pokazany jako kolizje w na innych profilach. Brak profili uniemożliwia rzetelną wycenę tego zakresu prac. Z dokumentacji projektowej wynika, że rurociągi te również ułożone są w ciągach komunikacyjnych. Czy rurociągi te również należy docieplić oraz wzmocnić i na jakich odcinkach?
  4. W związku z niekompletnym opisem przedmiotu zamówienia wnosimy o wydłużenie terminu składania ofert w przedmiotowej sprawie o 14 dni od dnia uzupełnienia przedmiotu zamówienia.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 18 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Odpowiedzi na pytanie nr 20 firmy ENVIROTECH Poznań z dnia 18.02.2015r.

Ad. 1) Zdaniem projektanta dobór mieszadeł jest prawidłowy.

W komorze defosfatacji moc jednostkowa wynosi 8W/m3 - zgodnie z zaleceniami producenta. W komorze denitryfikacji moc jednostkowa wynosi 7,6W/m3 z zainstalowanego mieszadła. Jednak należy uwzględnić strumień recyrkulacji wewnętrznej, dodatkowe 2W/m3, czyli około 10W/m3.

Oczywiście potencjalny wykonawca przystępujący do przetargu może w ramach ryczałtowego kontraktu zainstalować inne mieszadła, tym bardziej, że Ustawa
o Zamówieniach Publicznych wręcz zakazuje wskazywania tylko jednego producenta urządzeń.

Ad. 2) Zamawiający uzupełnił na stronie internetowej dokumenty przetargowe o STWiOR dla robót sanitarnych i elektrycznych.

Ad. 3) W projekcie budowlanym branży sanitarnej i technologicznej zawarto podstawowe profile, które mają decydujący wpływ na przepływ hydrauliczny ścieków przez urządzenia oczyszczalni ścieków, są to:

ü  Schemat technologiczny połączeń poszczególnych obiektów oczyszczalni ścieków został pokazany na rys. nr 4

ü  Profil podłużny przez urządzenia oczyszczalni ścieków           - rys. nr 46

ü  Profil podłużny kanalizacji deszczowej na terenie oczyszczalni ścieków - rys. nr 47

ü  Do odprowadzania odcieków ze składowiska osadu przewidziano wykorzystać istniejący kanał grawitacyjny pokazany na rys. nr 1, 2 i 2a. Rzędne wysokościowe projektowanych wpustów ulicznych do zamontowania wewnątrz adaptowanych poletek osadowych - pod wiatą składowania osadu po higienizacji i ze stanowiska sitopiaskownika pokazano na rys. nr 2a i 17.

W przypadku nowobudowanego obiektu budowlanego jakim jest oczyszczalnia ścieków nie ma pojęcia występowania kolizji, wykonawca powinien w pierwszej kolejności wykonać grawitacyjne sieci międzyobiektowe (kanalizacji sanitarnej, wód nadosadowych z zagęszczaczy osadu, itp.), których rzędne wysokościowe podano na rysunku nr 2A
w projekcie branży sanitarnej i technologicznej a następnie wykonywać wszystkie rurociągi ciśnieniowe, dla których wykonawca ma dwie alternatywy posadowienia albo posadawiać na głębokości min. 1,40m poniżej warstwy przemarzania gruntu lub na głębokościach płytszych, kosztem wykonywania docieplenia i wzmocnienia rurociągów.

Firma specjalizująca się w budowie typowych oczyszczalni ścieków nie powinna mieć problemów z prawidłowym połączeń obiektów.

 

Ad. 4) Z uwagi na wprowadzenie zmian i uzupełnień materiałów przetargowych zamawiający przedłuża termin składania ofert o 7 dni tj. do dnia 12.03.2015r.

 

XXI. W dniu 18 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

Pytanie nr 1:

W rozdziale XII SIWZ Zamawiający zwraca uwagę iż cena oferty ma być wyliczona w oparciu o załączone przedmiary robót. W formularzu oferty Wykonawca ma podać natomiast cenę ryczałtową za wykonanie zadania. Prosimy o informację czy kontrakt będzie rozliczany ryczałtowo czy kosztorysowo?

Pytanie nr 2:

W rozdziale X SIWZ pkt. 9. Zamawiający podaje listę dokumentów wymaganych do złożenia oferty. Jednym ze składowych jest przedmiar robót (tabela elementów scalonych, zestawienie materiałów, zestawienie sprzętu). Pragniemy zwrócić uwagę, że przedmiar robót jest dokumentem określającym jedynie ilości przedmiarowe robót i nie uwzględnia żadnych dodatkowych informacji (ceny ani wartości). Czy Zamawiający miał w tym punkcie na myśli dołączenie kosztorysu ofertowego opracowanego na podstawie załączonych przedmiarów robót, czy Wykonawca ma dołączyć do oferty jedynie załączony przez Zamawiającego przedmiar robót?

Pytanie nr 3:

Jeśli Wykonawca ma dołączyć do oferty kosztorys ofertowy to jakie informacje mają być w nim zawarte (nazwa elementu rozliczeniowego, jednostka, cena jednostkowa, wartość)?

Pytanie nr 4:

Jeśli cena ma być podana ryczałtowo, to w jakim stopniu będzie badany przez Zamawiającego kosztorys ofertowy (w przypadku gdy ma być dołączony do oferty)?

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 18 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Ad. 1) Zamawiający jednoznacznie stwierdza, że formułą wynagrodzenia umownego jest ryczałt. W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego nie wymaga się przedstawiania szczegółowej kalkulacji kosztów robót. Oferent składający ofertę w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego musi liczyć się z tzw. „ryzykiem" wystąpienia robót nieprzewidzianych i powinien się oprzeć na posiadanym własnym doświadczeniu co do kosztów wykonania określonego zadania inwestycyjnego. Zatem ustalona wysokość wynagrodzenia jest z góry określana i nie ulega zmianie. Wynagrodzenie umowne stanowić będzie kwota ryczałtowa. Wobec tego Zamawiający dokonuje zmiany § 5 projektu umowy w taki sposób, że skreśla się ustęp drugi a § 1 otrzymuje brzmienie: ,,1. Za wykonanie przedmiotu umowy strony ustalają wynagrodzenie ryczałtowe zgodne z ofertą w wysokości brutto ...... . słownie brutto ....................................................................................... ."

Ad. 2) Zamawiający udostępniając przedmiar robót w formie edytowalnej w postaci pliku (.ath), prosi o wygenerowanie tabeli elementów scalonych i załączenie wypełnionego przedmiaru robót z zestawieniem robocizny, materiałów i sprzętu., bez konieczności wypełniania ręcznego plików zamieszczonych na stronie Zamawiającego

( Zamawiający potwierdza jakie dokumenty wymaga do załączenia do oferty:

- wypełniony cenami przedmiar robót (udostępniony na stronie zamawiającego w formacie .ath) czyli kosztorys ofertowy,

- wypełnioną cenami tabelę elementów scalonych,

- zestawienia robocizny, materiałów i sprzętu,

Zamawiający udostępniając przedmiar robót w formie edytowalnej w postaci pliku (.ath), prosi o wygenerowanie z programu do kosztorysowania np. Norma lub innego: tabeli elementów scalonych, kosztorysu ofertowego z zestawieniem robocizny, materiałów i sprzętu).

Ad. 3) Dla zamawiającego wystarczająca jest skrócona postać kosztorysu ofertowego zawierająca min. takie elementy jak:

- nazwa pozycji (elementu rozliczeniowego);

- jednostka;

- ilość;

- cena jednostkowa;

- wartość pozycji;

Ad. 4) Zamawiający pomimo wynagrodzenia ryczałtowego żąda załączenia do oferty kosztorysu ofertowego ze względu na wymóg przedłożenia kosztorysu zewnętrznej instytucji współfinansującej przedmiotowe zadanie.

Zamawiający będzie porównywał czy wszystkie pozycje załączonego przedmiaru w złożonym do oferty kosztorysie ofertowym, zostały wycenione i czy wykonawca nie pominął lub nie usunął jakiejś pozycji z udostępnionego do wyceny przedmiaru robót.

 

XXII. W dniu 18 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

Proszę o zmianę zapisu SIWZ w rozdziale V,w punkcie 1 ppkt b z

- w przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie publicznego ,opisany sposób dokonania oceny warunku w pkt.1.1.1. a) musi być spełniony przez jednego z Wykonawców

na:

- w przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego opisany sposób oceny warunku w pkt.1.1.1.a) może być spełniony wspólnie przez Wykonawców

co będzie zgodne z intencją przepisów ustawy PZP.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 18 lutego 2015r. PYTANIE:

 

W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenia publicznego, opisany sposób dokonania oceny warunku może być spełniony przez Wykonawców łącznie.

 

XXIII. W dniu 18 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

1. Zmianę w §10 ust. 1 brzmienia pkt. 1) i 2) słowa "opóźnienie" na "zwłoka" oraz dodanie w przedmiotowym ustępie określenia "netto" w odniesieniu do kwoty wynagrodzenia umownego, od której liczone są kary umowne.

2. Zmianę brzmienia ust. 2 w §10 na następujące:

"Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne z tytułu:

Odstąpienia od Umowy przez Wykonawcę z przyczyn zależnych od Zamawiającego - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego."

3. Usunięcie z §10 ust. 3 sformułowania "i utraconych korzyści".

4. Wprowadzenie w §10 ust. 4-6 w brzmieniu:

,,4. Maksymalna łączna kwota kar umownych należnych od Wykonawcy ze wszystkich tytułów opisanych w Umowie nie może przekroczyć 15% wartości wynagrodzenia umownego netto."

,,5. Odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy łącznie z limitem kar umownych ustanowionym w niniejszym paragrafie ograniczona jest do 100% wartości wynagrodzenia umownego netto."

,,6. Żadna ze Stron nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści, które druga Strona mogłaby osiągnąć, gdyby szkoda nie nastąpiła, ani za straty pośrednie i następcze."

5. Dodanie w § 14 ust. 6 o następującej treści:

"Wykonawca jest uprawniony do odstąpienia od Umowy w przypadku, gdy Zamawiający opóźnia się w płatnościach, jeśli opóźnienie nieprzerwanie trwa dłużej niż 30 (trzydzieści) dni." oraz ust. 7 w brzmieniu:

,,W przypadku odstąpienia przez Wykonawcę od Umowy, z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, Zamawiający zapłaci Wykonawcy:

1) wynagrodzenie za roboty zrealizowane do dnia odstąpienia od Umowy,

2) za dostawy materiałów zamówione na dzień przekazania Zamawiającemu

oświadczenia o odstąpieniu od Umowy,

3) karę umowną uregulowaną w § 10 ust. 2 Umowy,"

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 18 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Ad. 1) Zamawiający podtrzymuje dotychczasowy zapis SIWZ. W przypadku bowiem opóźnienia z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, będzie on mógł po ich wykazaniu uwolnić się od odpowiedzialności.

Nie zachodzi potrzeba żadnego potwierdzenia, bowiem zastrzeżona kara umowna dotyczy wyłącznie sytuacji gdy przerwa trwa dłużej niż 21 dni i nie uzyskała akceptacji zamawiającego. Zgoda zamawiającego na przerwę dłuższą niż 21 dni nawet w przypadkach niezależnych od Wykonawcy przy terminie umownym do 30 listopada 2015r. jest konieczna.

Mimo, że w § 10 ust. 2 nie zachodzi sprzeczność dokonuje się zmiany treści tego zapisu w taki sposób że § 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie ,,Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne z tytułu odstąpienia od umowy przez Zamawiającego z przyczyn zależnych od Zamawiającego - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego". W razie zwłoki w zapłacie wynagrodzenia przez Zamawiającego, Wykonawcy przysługują odsetki w ustawowej wysokości.

  

XXIV. W dniu 18 lutego 2015r. zadano pytania nr o następującej treści

 

1.     W przedmiarze nie ujęto szeregu robót występujących w dokumentacji projektowej jak np. izolacje cieplne, przeciwwilgociowe oraz obróbki na reaktorze. Zgodnie z rozdz. 10, pkt. 6 SIWZ Wykonawca nie może samodzielnie modyfikować treści formularzy, które stanowią załącznik do SIWZ, czyli także przedmiaru robót. W związku z powyższym prosimy o potwierdzenie, że ewentualne zmiany w przedmiarach mogą być dokonane wyłącznie przez Zamawiającego po uprzednim zgłoszeniu ich przez Wykonawców.

2.     Prosimy o wyjaśnienie zapisu umowy w paragrafie § 4 Odbiory

„...wraz ze zgłoszeniem gotowości odbioru wykonawca przedłoży:

i.                 odwodnienie terenu dla rozbudowy oczyszczalni ścieków,"

O jakie dokumenty chodzi?

3.     Prosimy o wyjaśnienie prawidłowości zapisu umowy pokazanego w paragrafie § 10 Kary umowne

„Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne z tytułu:

Odstąpienia od Umowy przez Zamawiającego - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego. Kary nie obowiązują, jeżeli odstąpienie od Umowy nastąpi z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, w razie zwłoki w zapłacie wynagrodzenia przez Zamawiającego, Wykonawcy przysługują odsetki w ustawowej wysokości."

4.     Prosimy o potwierdzenie, że w zakres wymiany skorodowanych elementów stalowych na istniejących reaktorach biologicznych wchodzą elementy użytkowe pokazane w załączniku (schody, kraty pomostowe, pomosty, barierki, konstrukcje wsporcze rurociągów, obróbki blacharskie korony) bez wyposażenia technologicznego typu koryta przelewowe, osadniki cylindryczne itd.

5.     Prosimy o potwierdzenie, że po stronie Zamawiającego jest wyłączenie z eksploatacji istniejących Biobloków i związane z tym czyszczenie reaktorów, wywóz osadu oraz demontaż wyposażenia technologicznego.

6.     Prosimy o załączenie na stronie Zamawiającego specyfikacji technicznych od Nr 12 do Nr 20 przywołanych w treści SIWZ.

7.     Prosimy, aby Zamawiający potwierdził, że w zakresie robót Wykonawca nie ma uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a jedynie przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

8.     Prosimy, aby Zamawiający potwierdził, że rozruch technologiczny Wykonawca ma wykonać po uzyskaniu przez Zamawiającego pozwolenia na użytkowanie.

9.     Prosimy o potwierdzenie, że wykonanie Instrukcji PPOŻ i związane z nią wyposażenie oczyszczalni w środki BHP typu koła, rzutki i oznakowanie oczyszczalni jest po stronie Zamawiającego. Jeśli nie to prosimy o sprecyzowanie typów oraz ilości w/w elementów jakie należy przyjąć w ofercie.

10.  Prosimy o potwierdzenie, że elementy wyposażenia typu barierki Wykonawca ma wykonać zgodnie z opisem technicznym jako stalowe ocynkowane ogniowo i zabezpieczone farbami antykorozyjnymi.

11.  Prosimy o potwierdzenie, że przy występowaniu wody na poziomie ok. 66,70 - 66,80 zaprojektowano posadowienie obiektów na poniższych rzędnych:

a.      Reaktor biologiczny - 66,40 zgodnie z rys.4B.

b.     Zagęszczacz osadu - 65,80 zgodnie z rys.28B.

c.      Osadnik wtórny - 64,70 zgodnie z rys.26.1B.

12.    W opisie technicznym w punkcie 9 - „Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji betonowych" mowa jest o żywicy epoksydowej MAXEPOX FLEX w pasie ruchomego zwierciadła ścieków. Prosimy o sprecyzowanie jakich obiektów to dotyczy i w którym miejscu uwzględnić to w przedmiarze?

13.    Prosimy o potwierdzenie, że nadmiar ścieków dowożonych i tabor asenizacyjny podczas trwania kontraktu będzie kierowany przez Zamawiającego na inne pobliskie oczyszczalnie ścieków. W trakcie adaptacji poletek istniejących poletek osadowych nie będzie możliwości retencji nadmiaru ścieków dowożonych co ma miejsce w obecnym układzie.

14.    Prosimy o załączenie do dokumentacji projektowej STWOIR dotyczącej instalacji sanitarnych i technologii.

 

ODPOWIEDŹ NA ZADANE W DNIU 18 lutego 2015r. PYTANIE:

 

Ad. 1) Zamawiający podkreśla, że załączony przedmiar robót stanowi jedynie narzędzie pomocnicze przy uchwyceniu skali wielkości wartości robót, jednak w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, wykonawca przystępujący do postępowania przetargowego, powinien przewidzieć wszystkie roboty niezbędne do wykonania przedmiotowego zadania, a ich koszt w przypadku braku jakiejś pozycji w załączonym przedmiarze robót, powinien koszt tych prac równomiernie rozłożyć w pozostałych pozycjach. Z uwagi na formułę wynagrodzenia ryczałtowego zamawiający nie będzie modyfikował ani korygował udostępnionego przedmiaru robót. Wykonawcy przystępujący do przetargu, wszelkie roboty pominięte w udostępnionym do wyceny przedmiarze robót powinni wycenić, a ich wartość proporcjonalnie rozłożyć w innych pozycjach lub doliczyć według własnego uznania do któregoś elementu rozliczeniowego.

Ad. 2) Protokół kierownika budowy, że dokonano mikroniwelacji terenu.

Ad. 3) Mimo, że w § 10 ust. 2 nie zachodzi sprzeczność dokonuje się zmiany zapisu na ,,Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne z tytułu odstąpienia od umowy przez Zamawiającego z przyczyn niezależnych od Wykonawcy - w wysokości 10% wynagrodzenia umownego", w razie zwłoki w zapłacie wynagrodzenia przez Zamawiającego, Wykonawcy przysługują odsetki w ustawowej wysokości.

 

Ad. 4) Zamawiający potwierdza, że w zakres wymiany skorodowanych elementów stalowych na istniejących reaktorach biologicznych wchodzą elementy użytkowe pokazane w załączniku (schody, kraty pomostowe, pomosty, barierki, konstrukcje wsporcze rurociągów, obróbki blacharskie korony, koryta przelewowe) bez wyposażenia technologicznego typu osadniki cylindryczne itd.

Ad. 5) Zamawiający potwierdza potwierdzenie, że po stronie Zamawiającego jest wyłączenie z eksploatacji istniejących Biobloków PS-75 - szt. 2 i związane z tym czyszczenie reaktorów, wywóz osadu oraz demontaż wyposażenia technologicznego.

Ad. 6) Zamawiający wyjaśnia, że przywołane w treści SIWZ, specyfikacje techniczne od Nr 12 do Nr 20 zostały wpisane omyłkowo. Zamawiający zamieścił na stronie internetowej wszystkie specyfikacje techniczne w których jest w posiadaniu.

Ad. 7) Wykonawca w ramach przedmiotowego zadania ma uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

Ad. 8) Rozruch technologiczny oczyszczalni ścieków Wykonawca ma wykonać przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Ad. 9) W ramach rozruchu technologicznego wykonawca wykona instrukcję obsługi oczyszczalni ścieków, schemat technologiczny oraz instrukcję PPOŻ, natomiast Zamawiający zakupi wskazane przez wykonawcę wyposażenie oczyszczalni w środki p.poż., BHP typu koła, rzutki. Oznakowanie poszczególnych obiektów należy do wykonawcy, który na podstawie w/w oznakowania obiektów, opracuje schemat technologiczny oczyszczalni do powieszenia w pomieszczeniu dyżurki ze sterownią w budynku socjalno-technicznym oraz instrukcję obsługi oczyszczalni ścieków. Ponadto do obowiązków wykonawcy w ramach rozruchu technologicznego należy przeszkolenie pracowników obsługi oczyszczalni ścieków ze strony zamawiającego.

Ad. 10) Zamawiający potwierdza, że elementy wyposażenia typu barierki Wykonawca ma wykonać zgodnie z opisem technicznym jako stalowe ocynkowane ogniowo i zabezpieczone farbami antykorozyjnymi.

Ad. 11) Zamawiający potwierdza, że przy występowaniu wody na poziomie ok. 66,70 - 66,80 zaprojektowano posadowienie obiektów na poniższych rzędnych:

a.      Reaktor biologiczny - 66,40 zgodnie z rys.4B.

b.     Zagęszczacz osadu - 65,80 zgodnie z rys.28B.

c.      Osadnik wtórny - 64,70 zgodnie z rys.26.1B.

 

Ad. 12) Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji betonowych za pomocą żywicy epoksydowej MAXEPOX FLEX w pasie ruchomego zwierciadła ścieków należy wykonać w reaktorach biologicznych oraz w zbiorniku retencyjno-uśredniającym powstałym w zaadaptowanych poletkach osadowych. Proszę koszt w/w prac doliczyć do wartości robót budowlanych dla reaktora biologicznego i adaptowanych poletek osadowych.

 

Ad. 13) Do czasu wyłączenia z eksploatacji istniejących biobloków PS-75 - szt. 2, istniejąca oczyszczalnia ścieków będzie musiała funkcjonować, w związku z powyższym Wykonawca winien tak rozplanować roboty budowlane, aby modernizację istniejących poletek osadowych wykonać jak najpóźniej. Ewentualny nadmiar ścieków dowożonych i tabor asenizacyjny podczas trwania kontraktu będzie kierowany przez Zamawiającego na inne pobliskie oczyszczalnie ścieków.

 

Ad. 14) Zamawiający załącza STWOIR dotyczącą robót sanitarnych i technologicznych.