WAŻNE!
Unia Europejska

Plany budowy sieci szybkiego Internetu na terenie Gminy Krzykosy

Krzykosy, 8 marca 2024 r.

Sołtysi
Gminy Krzykosy

Plany budowy sieci szybkiego Internetu na terenie Gminy Krzykosy

Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisała umowę z FIBEE i SPÓŁKA z o.o. na dofinansowanie budowy infrastruktury szybkiego internetu w obszarze, w którym znajduje się nasza Gmina. Kwota dofinansowania to ponad 25 mln zł. Dzięki ogromnym staraniom znaleźliśmy się w pierwszym konkursie dotyczącym budowy sieci dostępu do bardzo szybkiego internetu, realizowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki temu przedsięwzięciu w zasięgu sieci światłowodowej znajdą się kolejne gospodarstwa domowe. W Gminie Krzykosy będzie ich 975. Projekt będzie realizowany etapami, co oznacza, że gospodarstwa domowe będą sukcesywnie obejmowane zasięgami sieci.

Według informacji Ministerstwa w umowach o dofinansowanie przewidziano mechanizm uzupełniania projektów o adresy, które z różnych przyczyn nie znalazły się na załączonych listach, a są tzw. białymi plamami. Dlatego prosimy wszystkich zainteresowanych, a nieposiadających dostępu do internetu za pomocą światłowodu o sprawdzenie swojego adresu na załączonej liście.

Na infrastrukturze światłowodowej wybudowanej przez spółki FIBEE, spółka Fiberhost będzie świadczyła usługi udostępniania sieci zainteresowanym dostawcom usług. Na czym to polega? Budowana sieć jest siecią otwartą. Oznacza to, że po zakończeniu projektu infrastruktura zostanie udostępniona zainteresowanym dostawcom internetu i telewizji, którzy będą mogli świadczyć swoje usługi mieszkańcom. Dzięki temu mieszkańcy zyskają dostęp do wielu konkurencyjnych ofert. taki typ sieci nazywamy multi-światłowodem.

Ikona XLS KPO Krzykosy [93 KB]