Uchwała Nr XLV/277/2010

UCHWAŁA NR XLV/277/2010

RADY GMINY KRZYKOSY

z dnia 28 października 2010 r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających gminie Krzykosy lub  jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.  o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz  art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)  Rada Gminy Krzykosy uchwala, co następuje:

§ 1.  Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających gminie Krzykosy lub  jej jednostkom podległym,  warunki dopuszczalności pomocy publicznej     w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz wskazanie organu uprawnionego do udzielania tych ulg.

§ 2. Zasady, sposób i tryb umarzania, odraczanie terminu płatności  lub rozkładanie na raty należności pieniężnych, o których mowa w niniejszej uchwale podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą bez względu na ich formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, następuje zgodnie z warunkami dopuszczalności udzielania pomocy publicznej, określonymi we właściwych przepisach prawa unijnego i krajowego oraz w trybie zgodnym z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 ze zm.) oraz wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi.

§ 3.  Przez wartość należności pieniężnej należy rozumieć kwotę należności głównej  lub odsetki. 

§ 4. Do umarzania, odraczania terminów płatności  lub rozkładania na raty należności pieniężnych uprawnieni są:

a) kierownicy gminnych jednostek podległych - w stosunku do należności przypadających kierowanym przez nich jednostkom,

b) Wójt Gminy w odniesieniu do pozostałych należności.

§ 5. 1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny mogą być umarzane w całości lub części, jeżeli:

a) nie można ustalić osoby dłużnika, miejsca jego zamieszkania lub faktycznego pobytu bądź jego siedziby,

b) osoba fizyczna zmarła nie pozostawiając żadnego majątku, albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji, lub pozostawiła jedynie przedmioty codziennego użytku o wartości nieprzekraczającej kwoty 6 tys. zł,

c) dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można przeprowadzić egzekucję, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

d) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne stało się nieskuteczne,

e) spłata należności zagrażałaby egzystencji dłużnika lub mogłaby skutkować likwidacją, bądź uniemożliwiałaby realizację zadań, których wykonanie uzasadnione jest interesem publicznym.

2. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem odsetek w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

3. Umorzenie należności, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, może nastąpić wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

4. Umorzenie należności może nastąpić na wniosek dłużnika, a w okolicznościach, o których mowa w ust. 1 lit. b, c i d również z urzędu.

§ 6.1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi w szczególności uzasadnionych możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem gminy lub dłużnika organ uprawniony może również na wniosek dłużnika dokonać odroczenia terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenia spłaty w całości lub części na raty.

2.Jeżeli dłużnik nie uiści w terminie albo w pełnej wysokości choćby jednej raty wierzytelności, pozostała do spłaty należność staje się wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę, liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.     

3.  Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 12 miesięcy a okres spłaty należności pieniężnej rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

§ 7. 1. Umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności następuje w formie pisemnej na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. W przypadkach, o których mowa w § 5 ust.1 lit. b, c i d umorzenie należności następuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§ 8. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty wierzytelności  powinien zawierać między innymi:

a) szczegółowe informacje dotyczące wystąpienia przesłanek uzasadniających udzielenie ulgi,

b) oświadczenie o sytuacji majątkowej.

2. W przypadku stwierdzenia, że przedstawione dokumenty lub podane informacje są niewystarczające i nie można na ich podstawie ustalić istnienia lub nieistnienia przesłanek do udzielenia ulgi, właściwy organ wzywa dłużnika do ich uzupełnienia, wyznaczając jednocześnie dłużnikowi termin na ich uzupełnienie.

3. Nie uzupełnienie przez dłużnika wniosku w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

4. Organ właściwy do udzielania ulg może cofnąć swoją decyzję o udzieleniu ulgi, jeśli wyjdzie na jaw, że dowody na podstawie których udzielono ulgi okazały się fałszywe, nieprawdziwe.

5. W przypadku wszczęcia z urzędu postępowania w przedmiocie umorzenia należności pieniężnej, właściwy organ dokonuje ustalenia istnienia przesłanek warunkujących umorzenie należności na podstawie posiadanej dokumentacji.

§ 9. Informację o udzielonych ulgach składają :

a) kierownicy jednostek podległych - Wójtowi Gminy w terminie do 31 stycznia roku następnego.

b) Wójt Gminy - zbiorcze zestawienie z udzielonych ulg przedstawia Radzie Gminy łącznie ze sprawozdaniem rocznym z wykonania budżetu za miniony rok.

§ 10. Traci moc uchwała Nr V/25/2007 Rady Gminy Krzykosy z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Krzykosy lub jej jednostkom organizacyjnym, a także wskazania organów do tego uprawnionych (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 45, poz. 1114).

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

UZASADNIENIE

Do Uchwały Nr XLV/277/2010

Rady Gminy Krzykosy

z dnia 28 października 2010 r

 

Zgodnie  z art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. Nr 157, poz. 1240)  organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego jest zobowiązany  określić szczegółowe zasady , sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, które przypadają gminie lub jej jednostkom podległym oraz wskazać organy uprawnione  do udzielania wymienionych ulg, przy czym w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zasady te winny uwzględniać przepisy o pomocy publicznej.

Wobec powyższego podjęcie uchwały jest niezbędne.